تفاوت فنهای محوری (Axial) و فن های گریز از مرکز (Centrifugal)

 

Axial vs. Centrifugal Fans

تفاوت فنهای محوری (Axial) و   فن های گریز از مرکز (Centrifugal

تفاوت هایی که باعث می شود هرکدام برای کاربردهای خاص مناسب باشند.

 فن آکسیال کانالی


کاربردهای صنعتی   بسیاری برای فن ها ، بیشتر از آنچه اکثر مردم حتی تصور می کنند ، وجود دارد.

برای اینکه تفاوت بین انواع فن ها را بدانید ، باید از کجا شروع کنید؟
دو نوع اصلی فن صنعتی وجود دارد. تمایز بین این دو آسان است اگر شما بفهمید که هر نوع فن چگونه کار می کند و چه فواید و محدودیت هایی دارد.
این راهنما به شما کمک می کند تا به سوال "فن سانتریفیوژ در مقابل فن محوری" پاسخ دهید. ادامه مطلب را بخوانید و متوجه تفاوتهای بزرگ بین دو نوع فن صنعتی پرکاربرد شوید.


فن محوری Fans )(Axial

اولین و قدیمی ترین گزینه برای فن صنعتی ، فن محوری است. در اینجا تمام مواردی است که باید در مورد آن بدانید.


تاریخچه فن های محوری

فن های محوری برای همیشه در اطراف ما وجود داشته اند. آنها قدیمی ترین طراحی یک فن هستند. قدمت این دستگاه ها به آسیاب های بادی طراحی شده توسط پارسیان در سال 500 میلادی برمی گردد.

مهندسان در دهه 1880 فن های برق دار را به مردم معرفی کردند. این فن های برقی همان طراحی آسیاب های بادی ایرانی را داشتند .

 

فن محوری چگونه کار می کند.

فن محوری "Axial" نامیده می شود زیرا دارای تیغه هایی است که به دور یک محور ثابت "Axis" می چرخند. این فن برای جهت جریان هوایی که هنگام حرکت هوا ایجاد می کند ، نامگذاری شده است.
پره هایی که به دور محور می چرخند ، هوا را به موازات محور می کشند و آن را در جهت مخالف خارج می کنند - هنوز موازی محور است.
یک پنکه سقفی را تصور کنید. یک نقطه ثابت در سقف وجود دارد که پره های فن به دور آن می چرخند. فن به موازات محور ، هوا را از سقف پایین آورده و مستقیماً به سمت پایین فشار می دهد.
جریان هوا ، موازی با محور فن باقی می ماند.

فن های محوری برای کار کردن به مصرف برق زیادی احتیاج ندارند. آنها هوا را با سرعت جریان بالایی حرکت می دهند ، به این معنی که می توانند هوای زیادی را حرکت دهند. با این حال ، جریان هوا کم فشار است.


بهترین موارد استفاده از فن های محوری

فن های محوری کاربردهای زیادی دارند که بیشتر آنها در دسته بندی های عمومی قرار می گیرند. در هر زمان که بخواهید حجم زیادی از هوا را از یک مکان به مکان دیگر منتقل کنید یکی را در نظر بگیرید.
جریان کم فشار و حجم زیاد هوا ، برای خنک سازی فضاها ، مانند خانه یا ساختمان اداری بسیار مناسب است. همچنین برای تجهیزات خنک کننده ، مانند رایانه ای که هم اکنون از آن استفاده می کنید ، عالی است.
از فن محوری در خنک کننده کندانسور برای سیستم تبرید استفاده می شود.
از آنجا که فناوری بیشتری در محصولات روزمره گنجانده می شود ، فن های محوری بیشتر و بیشتر متداول می شوند.

برای کاربردهایی که کانال در آنها وجود ندارد و یا طول مسیر بسیار کمی دارند ، این مدل احتمالاً راه حلی است که شما برای جریان هوا نیاز دارید. فن های محوری هنگام کار در برابر فشار کم هوای زیادی را از مکانی به مکان دیگر منتقل می کنند.

پلاگ فن
فن های گریز از مرکز

گزینه جایگزین برای فن محوری ، فن گریز از مرکز است. برخی از کاربرد های کلی در مورد فن های گریز از مرکز را بررسی کنید تا ببینید آیا برای شما مناسب است.


تاریخچه طرفداران گریز از مرکز

فن گریز از مرکز در سال 1556 میلادی برای تهویه معادن اختراع شد. پس از آن از تاریخ ناپدید شد. این طرح در اوایل دهه 1800 میلادی دوباره احیا شد.


فن سانتریفیوژ چگونه کار می کند ؟

به فن های گریز از مرکز بعضاً بلوور گفته می شود زیرا جریان هوا با فشار زیاد ایجاد می کند.
یک محفظه استوانه ای شامل تیغه هایی است که در اطراف یک توپی دایره ای سوار شده اند. حرکت توپی هوا را به داخل و اطراف توپی می کشد و با حرکت ، فشار هوا را افزایش می دهد.
این دستگاه ها هوا را به صورت شعاعی حرکت می دهند. نتیجه نهایی این است که هوای وارد شده قبل از اینکه از طرف دیگر فن خارج شود ، با زاویه 90 درجه "خم می شود".
اگرچه عملکرد آنها به طور مشابه است ، اما فن های گریز از مرکز با بلوور ها یکسان نیستند. حالت دوم فشار هوای بالاتری را ایجاد می کند که فن سانتریفیوژ می تواند بدست آورد.
این نوع فن ها معمولاً به سیستم کانال یا لوله ای متصل می شوند. این باعث افزایش فشار ، ایجاد جریان هوای فشار بالا می شود.
فن های گریز از مرکز معمولاً دبی کمتری دارند ، حجم کمتری از هوا را جابجا می کنند و جریان ثابت تری نسبت به فن های محوری دارند. آنها همچنین برای کار به یک ورودی برق بیشتری نیاز دارند.


بهترین موارد استفاده از فن های گریز از مرکز

هر زمان که بخواهید هوا را از طریق مجاری کانال انتقال دهید ، میبایست یک فن گریز از مرکز را در نظر بگیرید.

هنگامی که کانال کشی با ید اجرا شود ، کانالها   افت فشار را به دلیل افزایش مقاومت در برابر جریان هوا افزایش می دهند. برای غلبه بر این فشار بالاتر ، شما به یک فن نیاز دارید که بتواند جریان فشار بالا ایجاد کند. شما به یک فن گریز از مرکز نیاز دارید.
این باعث می شود فن های گریز از مرکز برای سیستم های تهویه مطبوع یا خشک کردن ایده آل باشند. همچنین برای محیط های با دمای بالا و خورنده بسیار مناسب هستند. آنها فن های بسیار بادوامی هستند که برای سیستم های فیلتراسیون آلودگی هوا بسیار عالی عمل می کنند.
با استفاده از قطعات محصور شده و قابلیت های کاهش ذرات ، آسیب به این قطغات این دستگاه ها بسیار کم است و بسیار با دوام هستند.


فن سانتریفیوژ در مقابل فن محوری

در اینجا برخی از نکات کلیدی ذکر شده است که باید هنگام انتخاب بین دو نوع فن صنعتی به خاطر بسپارید.

در شرایط یکسان ، یک فن محوری:

فشار دینامیکی بالاتری دارد

سرعت عمل بالاتری دارد

سرعت محیطی بالاتری دارد

برای کار به برق کمتری نیاز دارد

حجم بیشتری از هوا را حرکت می دهد

معمولاً کوچکتر ، سبک تر و ارزانتر است

جریان هوای کم فشار ایجاد می کند

در شرایط یکسان ، یک فن گریز از مرکز:

مصرف انرژی بیشتری دارد

از دوام و مقاومت بیشتری در برابر محیط های سخت برخوردار است

به دلیل منحنی های بیش از حد قدرت اسب بخار ، احتمال کم شدن بار زیاد وجود ندارد

جریان هوا با فشار بالا ایجاد می کند

حجم کمتری از هوا را حرکت می دهد

برای کار به نیروی بیشتری نیاز دارد

با کانال کشی بهتر کار می کند

می تواند به ویژگی های خود تمیز شونده مجهز شود

آگاهانه تصمیم بگیرید.

بنابراین چگونه فن سانتریفیوژ در مقابل فن محوری را انتخاب می کنید؟ همه چیز به طراحی برمی گردد. بسته به آنچه برای انجام آن نیاز دارید ، جایی که باید کار کند و مقدار هوای لازم برای جابجایی آن است ، به راحتی می توانید بفهمید کدام نوع فن صنعتی مناسب ترین انتخاب برای شماست.

اگر هنوز برای تصمیم گیری در مورد انواع فن به کمک نیاز دارید ، با ما تماس بگیرید و اجازه دهید یکی از کارشناسان ما به شما کمک کند!